Néha egészen apró döntéseken múlik, hogy mennyire vagyunk kedvesek a bolygóval. Ilyen például az is, hogy mit iszunk egy meleg nyári napon, amikor úton vagyunk. A palackozott víz sokszor tűnik a legegyszerűbb megoldásnak: csak leszaladunk a boltba, megvesszük, megisszuk, és már megyünk is tovább. Csakhogy ennek a kényelemnek elég komoly ára van – főleg a környezet szempontjából.
Tudtad, hogy egyetlen liter palackozott víz előállítása és szállítása átlagosan 200-300 gramm szén-dioxid kibocsátással jár? Ez nagyjából annyi, mintha egy kilométert autóznánk. Ha pedig minden nap megiszunk egy ilyen palack vizet, egy hét alatt akár két kilónyi CO2-vel is hozzájárulunk a klímaváltozáshoz – pusztán a hidratálási szokásainkkal. Olyan ez, mintha minden nyaralás alatt egy extra autóutat tennénk meg.
Persze előfordul, hogy nincs más lehetőség, és ilyenkor legalább érdemes átgondolni, hogyan lehetne kicsit zöldebben dönteni. Például ha már muszáj palackozott vizet venni, válasszuk a nagyobb, 2 literes kiszerelést. Ezzel nemcsak a műanyag hulladék mennyiségét csökkentjük, de a gyártás és a szállítás is hatékonyabb, így literenként kevesebb szén-dioxid kerül a levegőbe.
De van egy ennél is jobb megoldás, ami ráadásul még pénzbe se kerül igazán: egy megbízható, újratölthető kulacs. Egy jól zárható, strapabíró darab – mondjuk rozsdamentes acélból vagy BPA-mentes műanyagból – simán elkísér akár évekig, miközben újra és újra feltölthetjük otthonról vagy bármelyik ivóvízcsapról. A legtöbb helyen már ez sem akadály, sőt, sok városban kifejezetten támogatják a csapvíz-használatot.
A kulacs nem csupán környezetbarát választás, hanem egyfajta tudatos állásfoglalás is. Egy kis mozdulat nap mint nap, ami idővel hatalmas különbséget jelenthet. És ha belegondolunk, nincs is jobb érzés annál, mint amikor tudjuk: nemcsak magunkra, de a bolygónkra is figyelünk.