A nyaralás már a tervezgetéssel elkezdődik – Készíts zöld utazási stratégiát!

Az utazás nem akkor kezdődik, amikor elindulunk a kiszemelt uticélra. Tágabb értelemben a tervezgetés is az utazás része. Ami a környezettudatosság vonatkozásában még inkább érvényes megállapítás. Mire gondolunk?

Ahhoz, hogy igazán környezettudatos utazó lehess, bizony tudatos tervezésre van szükség. Még a konkrét lépések előtt – az időpontoktól és úti céltól függetlenül – egy “zöld utazási stratégiát” kell készíteni. Ez egy általános, személyes iránymutatás, ami meghatározza, hogy milyen szempontok és kritériumok alapján válassz szállást, közlekedési eszközt és helyszíni programot. De részletezheti akár azt is, hogy mit csomagolsz a bőröndbe, vagy mit eszel majd a nyaralás helyszínén. Ez a terv lehet egy check lista, ahol adott lépéseket követve haladsz a tervezgetés során.

Mire figyeljünk?

Például nézz alternatívákat a közlekedési módokra. Válaszd a kisebb szén-dioxid-kibocsátással járó közlekedési eszközöket, mint például a vonat, a busz. Ha mégis repülnél, próbáld a legzöldebb légitársaságokat választani, vagy használd a karbonkompenzációs lehetőségeket.

zold-utazasi-strategia-nyaralas
Fiatal lány zöld utazási stratégiát készít a laptopján a nyaralás előtt.

Ugyanígy a hotel esetében. A szálláshely kiválasztásakor ügyelj arra, hogy olyan fenntartható szállásokat válassz, amelyek zöld tanúsítványokkal rendelkeznek. Érdemes olyan helyet keresni, ami energiatakarékos megoldásokat alkalmaz, például napelemeket, vízhasználatot optimalizáló rendszereket vagy újrahasznosítást. A szálláshelyek helyi termelésű ételeket és italokat kínáló éttermekkel való választása is támogatja a fenntarthatóságot.

Legyen a fókuszban már a csomagoláskor is a zöld gondolkodás. Először is kerüld a műanyag csomagolóanyagokat. És gondolkodhatsz “kapszula csomagolásban”. Ez azt jelenti, hogy kizárólag a legszükségesebb dolgokat teszed a bőröndbe.

Ezenkívül a nyaralás helyszínén választható programokat is osztályozd a fenntarthatóságuk szempontjából. Használj a helyszínen kerékpárt, és válassz olyan időtöltést, ami nem terheli túl a környezetet.

Végül: integráld az otthoni zöld szokásokat a nyaralás mindennapjaiba. Figyelj ugyanúgy a hulladékmentességre, mérsékeld a fogyasztást, használj kevesebb vizet és energiát. Minden szempontból ügyelj a környezetkímélő tevékenységekre – lehetőleg ne hagyj nyomot az élőhelyeken! 

A zöld utazás tehát már a tervezéssel kezdődik.

Azzal, ha előre meghatározott szempontok és fenntarthatósági elvek mentén szervezed a nyaralást, nagyobb eséllyel lesz zöldebb az utazásod, mintha spontán döntenél. Nyilván ez több idő és energia – de fenntarthatónak lenni tudatosság.  Illetve felelősség. És hát ebbe bele kell férnie egy kis extra előkészületnek.

Egyetértesz?

Legyen nálad is így! Akár a sárvári utazásod megtervezésekor is alkalmazhatod a zöld elveket.

Hírlevél

Iratkozz fel, ha a “titkos” tippekre is kíváncsi vagy!